להתחבר להצלחה - בסביבת לימוד חדשנית ושיתופית מערכת יומנים

1.02.2015 ב10:26, ולדיסלב חמלניצקי

לכל מאן דבעי,

רצינו לשתף אתכם בבעיה המוכרת לכולנו בתחום החינוך: הקשיים אשר עומדים בפני מנהלי בתי ספר בניהול השוטף של המוסד החינוכי.

הקשיים נובעים מסיבות שונות בעיקרם: דרישות רגולטוריות, מגוון רחב של פרויקטים ודרישות שוטפות מגורמים שונים ובכללם מעורבות שהולכת וגוברת עם השנים מצד גורמים חיצוניים אשר מבקשים להיות חשופים לתהליכים השונים.

בעוד שהעולם מתקדם בקצב מסחרר והטכנולוגיה מתעצמת כך גם מוסדות החינוך הופכים מ: "מפעל קטן ומקומי" ל "מפעל גדול וקהילתי", אשר מנסה "להדביק" את הקצב ולייצר ערך ושקיפות.

בניתוחים שונים מסתכלים על עקומת השינויים בין דור X לדור Y לדור Z וניתן לראות כי הטכנולוגיה הופכת לחלק יום יומי מהשגרה של כולנו בכל התחומים. המסקנה הינה שבהתאם לכך צריך להערך ולהבין את השינויים אשר קורים היום תחת ראייה עתידית למה שיהיה בהמשך.

ראייה לכך הינה שאנו מאמצים טכנולגיה כמעט בכל תחום ועושים שימוש במערכות לניתוח מצבים, הצגת תמונת מצב עדכנית והמלצות אשר בסופו של יום מסייעות בהליך קבלת החלטות.

ישראל מדורגת בעולם במקומות הראשונים בפיתוח מערכות תוכנה כמעט בכל תחום מלבד בתחום החינוך.

אנו שואלים:

מה הסיבה לכך שישראל עדיין בפיגור טכנולוגי בחינוך ביחס למדינות מתקדמות בחו"ל?

האם מערכות החינוך הקיימות אכן יעילות?

האם המערכות הנ"ל מסייעות למנהל/ת בקבלת ההחלטות?

האם המערכות הקיימות שקופות מספיק?

הבה ננתח יחדיו את המצב הקיים ונבחן את יעילותו.

כיום ברוב מוסדות החינוך בישראל קיימות מערכות רבות אשר אמורות לעזור בניהול השוטף ,

לדוגמא:

מחולל "מערכת שעות" - מערכת שתפקידה לסייע להנהלה ולצוות המורים בתכנון וביצוע מערכת השעות של כל בית הספר לאורך השנה.  אלו הן שעות שחלה עליהן חובת דיווח רגולטורית והן נקבעות לפי מספר התלמידים וכיתות לימוד בבית ספר.

"מערכת ניהול פדגוגי"- מערכת נוספת שאמורה לסייע להנהלה ולצוות המורים לדווח לרגולטור נתונים שונים כגון:: ציונים, נוכחות והתנהגות של תלמידי בית הספר.

בשנים אחרונות חלה בעולם התפתחות טכנולוגית מרשימה בתחום שמטרתה להקל על ההנהלה והצוות החינוכי בניהול הארגוני והפדגוגי וכן להעברת תוכן לימודי ממורים לתלמידים בצורה יעילה ומשמעותית על מנת להניע את התלמידים להיות "חוקרים" בסביבתם.

אם נגרום לתלמידים לחקור והלמידה תהיה יותר אותנטית ומשמעותית עבורם, הם יגלו יותר עניין בלימודים והתוצאות  יהיו בהתאם. מערכות אלו נקראות בלועזית מערכות   LMS.

מערכות  LMS – הינן מערכות מגוונות ושונות והמשותף להן שבאמצעותן ניתן לשתף ידע בצורה אינטראקטיבית בין כל המשתתפים בכיתה או מחוצה לה (למידה מרחוק).

וובינר ( וידאו צ'אט) - יותר ויותר אנו רואים שתלמידים בכיתות פוגשים מרצים אורחים, שמגיעים מחוץ ל"כותלי בית הספר, כאלה שכלל לא מגיעים לכיתה פיזית. בעזרת מערכות וובינר מלמדים בשידור ישיר דרך האינטרנט. בדרך זו המרצה משתף את התלמידים ונותן להם מטלות ושיעורי בית .

כמובן  שישנן מערכות נוספות כגון : ספריה בית ספרית, מערכת לניהול כספי בית הספר, פורטל בית ספרי ועוד...ועוד..

מצד אחת, טוב שיש כל כך הרבה מערכות שעוזרות לנהל את בית הספר, ומצד שני ריבוי מערכות מקשה על המשתמשים ומבזבז משאבים רבים של הדרכות שימוש והטמעה.

ידוע כי זיכרונם של בני האדם מוגבל בפעולות, עייפות פוגעת באיכותו ובמיוחד אם המערכת לא נוחה וקלה לשימוש, והנ"ל גורם לתוצאה ההפוכה מהרצוי.

משתמש הקצה פשוט מתייאש ומפסיק להשתמש במערכת.

האם יש פתרון להורדת הלחץ ? 

התשובה היא כן.

יש קבוצה של אנשים שהקדימו את זמנם, חשבו רחב ועשו כמה צעדים שהקדימו את כל השאר בתחומם-  קיבצו את כל המערכות תחת קורת גג אחת אשר מאפשרת לנהל בין היתר את המשימות היומיומיות בצורה נוחה ויעילה  -  מערכת "יומנים" פותחה והוטמעה בהצלחה במעל ל - 85%

ממוסדות החינוך ברוסיה ואוקראינה.

המערכת פשוטה וידידותית למשתמש ומכילה את כל עולמות התוכן הנדרשים לניהול תקין תחת הדרישות הרגולטוריות, בואו לבקר אותנו בכתובתנו: www.yomanim.org.il

חברת יומנים חברה ל"טלדור", חברת IT מובילה בארץ, בעלת ניסיון של כ-30 שנה בתחום החינוך.   אשר מתמחה בביצוע פרויקטים מקצה לקצה ממגוון סוגים ותכולות, עבור החברות המובילות במשק, בדגש על המגזר הציבורי.

טלדור תספק שירותי הטמעה, תמיכה והדרכה ותסייע לכם להנות מעולמות התוכן השונים של מערכת יומנים.

 

בואו להצטרף להצלחה התקשרו אלינו: 03-6294072  - צוות יומנים ישמח להגיע אליכם ולהציג את המערכת.

בברכה,

 

מנכ"ל יומנים דוד בן אברהם.